طرح دولت برای رفع خسارت هنرمندان چیست؟/جلوی مافیای سالن های تئاتر گرفته شود

محسن اردشیر، کارگردان تئاتر عنوان کرد: این روزها که شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی همه کارهای هنری شده ،دولت می بایست طرح و برنامه خود را برای حمایت از گروه ها، موسسات و آموزشگاه های متضرر ارائه دهد.

محسن اردشیر، هنرمند تئاتر استان مازندران ، کارگردان تئاتر در گفت وگو با خبرنگار تئاتر فارس از بی رونقی محافل هنری این استان خبر داد و گفت: ما هم یک نمایشی به نام کله آبی برای کودکان روی صحنه داشتیم که پس از دو هفت اجرا برای شیوع کرونا تعطیل شد موسسه آموزشی مان نیز در این مدت تعطیل است و منتظر هستیم که ببینیم برای هفته آتی شرایط چطور می شود.

وی در ادامه افزود: موضوع این نمایش فانتزی کودکانه درباره یک قطعه از ابری است که از آسمان پایین آمده است و قرار است چند ماه روی صحنه باشد.

اردشیر درباره نمایشنامه دیگری که در دست نگارش داشته، گفت: اخیرا کاری آماده کردم به نام «1973» که به اتفاقات شیلی زمان آلنده و پینوشه می پردازد. بازخورد خوبی از متن گرفتم و در حال تمرین بودیم که به دلیل کرونا انتخاب بازیگرانمان عقب افتاد.

این کارگردان تئاتر درباره شرایط حال حاضر موسسات و آموزشگاه ها و تعطیلی شان گفت: من سوالی که در این زمینه دارم این است که آیا دولت طرحی برای گروه هایی که روی صحنه بودند و در این شرایط متضرر شدند و موسسات و مراکزی مثل موسسه ما شرایطشان چطور می شود؟ ما نیاز به حمایت دولتی داریم هر چیزی که لااقل در این زمینه بتوان در نظر گرفت بهرحال کارگردان ها و موسسات مبنای زندگی شان الان بهم ریخت است و همه ما ارتزاقمان از این راه است و این نیست که ما الان راحت در تعطیلات باشیم.

اردشیر افزود: من شنیدم خیلی از کشورهای دنیا الان با این شرایط شیوع ویروس به مردمشان کمک میکنند یا شرایط هنرمندانشان را در نظر می گیرند. بهرحال اجراها و کار موسسات تعطیل شده و ما چشم به راه این هستیم که دولت نگاهی به شرایط ما بکند.

وی با بیان نقد دیگری درباره گرفتن اجرا در تهران گفت: یک سال و نیم بعد از اجرای نمایش «خانه سیاه است» در تهران با وجود این همه نامه نگاری برای گرفتن سالن هنوز هیچ کس با ما همراهی نگرفته علتش را نمی دانم فقط حس میکنم یک مافیایی در تئاتر وجود دارد که اجازه نمی دهد کارگردان های خارج از تهران بتوانند اجرای تهران بگیرند.

اردشیر در پایان گفت: امیدوارم جلوی این مافیا هم گرفته شود به نظرم این کرونایی که در تئاتر ما به شکل مافیایی افتاده و سالن های دولتی دست یک عده خاص قرار می گیرند و اجازه ورود به دیگران را نمی دهند و سالن های خصوصی هم هزینه های کلان دارد و عموما کارگردان ها بیشتر با ضرر روبه رو می شوند امیدواریم این شرایط بررسی شود.

کمپانی تئاتر و فیلم سونر

سونر یک کمپانی تئاتر و فیلم در آمل/ایران است که از سال 1391 به همت محسن اردشیر و همسرش غنچه شکوهیان در حوزه مطالعات انسان‌شناسی فرهنگ، بررسی رفتار و توسعه توانایی بدن و بیان بازیگر به تحقیق و پژوهش مشغول است و تاکنون توانسته هنرجویان مختلفی را وارد این عرصه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جشنواره اینستاگرامی کرونا

ش مارس 14 , 2020