غنچه شکوهیان: نمایش های خیابانی به حمایت ارگان های دولتی نیاز دارد.

هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی

غنچه شکوهیان: نمایش های خیابانی به حمایت ارگان های دولتی نیاز دارد .

نمایش آیینی “تیرماه سیزده شو” به نویسندگی و کارگردانی غنچه شکوهیان یکی از نمایش هایی بود که در هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در محوطه تئاتر شهر اجرا شد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این اثر نمایشی که تاکنون در جشنواره نمایش خیابانی مریوان و جشنواره بومی تیرنگ شرکت کرده، داشته است که ماحصل آن را می توانید در ادامه بخوانید.

غنچه شکوهیان در توضیح نمایش آیینی “تیر ماه سیزده شو” گفت: آیین “تیر ماه سیزده شو” آیینی است که در مازندران ، گیلان و گلستان به شکل های مختلف اجرا می شود ولی در مازندران در روستای نوا به شکل ویژه ای اجرا می شود و همچنان زنده است . اجرای این آیین در روستای نوا مازندران شامل آتش بازی ، جشن و پایکوبی است.

وی با بیان اینکه روایت های مختلفی از این آیین وجود دارد ، درباره داستان مربوط به این آیین توضیح داد : برخی می گویند قصه پیروزی فریدون بر ضحاک است و برخی دیگر آن را به خاطر تولد حضرت علی می دانند. داستان دیگری که وجود دارد نیز مربوط به قصه ” لالِ مار” است که قصه شخص لالی است که در آن روز در آب رودخانه غسل می کند . دور دهان و کمر او ، کاه و بقایای محصول کشاورزی شان را به عنوان سمبل برکت می بندند و چوبی را به عنوان سمبل پاکی در دستش می گیرد و به داخل روستا می رود و برای همه دعای خیر می کند. اگر کسی بیمار داشته باشد ، با آن چوب به آن بیمار می زند که درمان شود و یا اگر درختی دیگر برگ نمی دهد ، به درخت می زند تا بار دهد و به قول معروف دعای خیر می کند.

شکوهیان دربازه وضعیت تئاتر در آمل اذعان داشت : من و همسرم مدتی است که بر روی نمایش های آیینی کار می کنیم ولی در شهر خودمان آن طور که باید و شاید از اجراها حمایت نمی شود . به نظر من اجرای خیابانی به حمایت ارگان های دولتی نیاز بسیاری دارد ولی متاسفانه آن طور که باید حمایت نمی شود.

منبع:

کمپانی تئاتر و فیلم سونر

سونر یک کمپانی تئاتر و فیلم در آمل/ایران است که از سال 1391 به همت محسن اردشیر و همسرش غنچه شکوهیان در حوزه مطالعات انسان‌شناسی فرهنگ، بررسی رفتار و توسعه توانایی بدن و بیان بازیگر به تحقیق و پژوهش مشغول است و تاکنون توانسته هنرجویان مختلفی را وارد این عرصه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

۳ خبر از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان/ از انتشار کتاب تا برگزاری کارگاه‌های آموزشی

د سپتامبر 11 , 2017
انتشار کتاب جشنواره دوازدهم و برگزاری دومین کارگاه آموزشی قطب‌الدین صادقی در روز گذشته و برگزاری کارگاه «نمایش خلاق» از مهم‌ترین رویدادهای اخیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان است. به گزارش سونر از مریوان، کتاب جشنواره دوازدهم در 108 صفحه منتشر شد. مدیر مسئول کتاب سید فاتح بادپروا و سردبیر آن […]